Emekli zammında hesapları değiştirecek ayrıntı!

Bayram’a göre, SSK ve Bağkur emeklileri enflasyon farkı kadar zam alacaklar. Memur ve memur emeklileri ise enflasyon farkına ek olarak toplu sözleşme zammı alacaklar. Ancak Bayram, sözleşme zammının kayıplara neden olabileceğini belirtti.

Bayram’ın açıklamaları şu şekilde:

“İlk 4 ayın enflasyonu yüzde 18.72, mayıs ve haziran enflasyon verileri henüz açıklanmadı. Eğer mayıs-haziran döneminde enflasyon yüzde 3 civarında gelirse, ilk 6 aylık enflasyon yüzde 25 civarında olacak. SSK ve Bağkur emeklileri ile diğer memur emeklileri, özellikle en düşük emekli maaşı alanlar enflasyon karşısında zorlanacaklar.”

“Sayın Cumhurbaşkanı, bu konudaki hassasiyetin farkında olduğunu belirtti. Bu nedenle bu dönemde küçük bir refah payı artışı bekliyorum. Yaklaşık yüzde 5’lik bir artış öngörüyorum.”

“Benim tahminime göre yüzde 25’e ek olarak yüzde 5 daha artış yapılacak, böylece toplamda yüzde 30 civarında bir zam olacak.”

“En düşük emekli maaşı için kök maaş sabitlendiğinde, şu anda en düşük kök maaş 10 bin TL ise yüzde 25’lik artışla 12 bin 500 TL, yüzde 30’luk artışla ise 13 bin TL civarında bir maaş alınabilir.”

“Benim öngörüm en düşük emekli maaşının 15 bin TL’ye çıkarılması yönünde. Bu gerçekleşirse, yıllardır eleştirilen asgari ücret ile emekli maaşı arasındaki uçurum kapanmış olacak.”

“Ayrıca kök ücretin en düşük emekli maaşına sabitlenmesi, emeklilerin gelecekte ne kadar alacaklarını önceden bilme imkanı sağlayacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir