Erdal Sağlam: Piyasanın beklentisi iyileşmeye başladı, Erdoğan’ın sabrı belirleyici unsur olacak

10Haber yazarı Erdal Sağlam, ülkede uygulanan ekonomi politikalarına ilişkin yazdığı yazısında, “Piyasaların ekonomideki gidişata ilişkin beklentilerinde sınırlı da olsa iyileşme başladı. Bu iyileşmenin devam edip etmeyeceği henüz belli değil ama girilen yolun çok uzun ve çetin olacağı kesin. Burada belirleyici unsur Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın uzun sürecek bu yola sabrının yetip yetmeyeceği olacak” dedi.

Emekliler ve asgari ücretliler başta olmak üzere, yoksullaşan geniş toplumsal kesimlerin taleplerinin artık gündeme geldiğini dile getiren Sağlam, şunları söyledi: 

“Bunun yanında özellikle esnaf ve KOBİ’ler daha da sıkılaştırılacak iç talep ve kredi koşulları nedeniyle, önümüzdeki dönem şikayetçi kesimlere katılacak. Dolayısıyla yeni ekonomik program uygulanırken bu talepler ve artan rahatsızlıklarla ekonomi yönetiminin boğuşmak zorunda kalacağı ortada.

Ekonomi yönetiminin, “İşler yoluna girdi ve bu yolda artık gidilir” havasına girmesi en büyük hatalardan biri olur. 2000’li yılları hatırladığımızda alınan tedbirlerin geç sonuç vermesi, talepkar kesimleri tatmin etmenin ne kadar zor olduğu, küresel şartların aldığınız kararların etkisini değiştirip uzatabildiği, yabancı sermayenin gelip kalması için nasıl hassa bir denge tutturmak gerektiği, kalıcı yabancı sermaye girişinin ne kadar uzun zaman aldığı, programın her aşamasında hassas ayar gerektiği, karoların yetkinliğinin ne kadar önemli olduğu gibi, yolda giderken ortaya çıkan sayısız sorunları sayabiliriz. Bu nedenle diyorum ki; ekonomi yönetimi bu işin ne kadar zor ve hassas bir yönetim gerektiğini şimdiden görüp hazırlıklı olmalı. Kaldı ki; o zaman ekonominin kaptanı belliydi, diğer bakanlıklar Hazine Müsteşarlığı izni olmadan, programı etkileyecek kararlar alamazlardı koordinasyon tamdı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir